Aile Anayasası Nedir?

Aile Anayasası nedir? Şirket Anayasası nedir? Aile Konseyi nedir?Aile Anayasası nedir? Şirket Anayasası nedir? Aile Konseyi nedir?

Dilerseniz soruların yanıtlarına geçmeden Aile Şirketleri rakamlarla iş dünyasında ne ifade ediyor ona bir göz atalım? Dünya üzerinde kurulu şirketlerin veriler farklılık gösterse de en düşük %80 en yüksek %95’ini KOBİ’ler oluştuyor genellemesinde bulunabiliriz. Ve bu şirketlerinde %90’ından fazlasını Aile Şirketleri oluşturuyor. Dünya ekonomisini Aile Şirketleri ayakta tutuyor demek çok yanıltıcı bir saptama olmaz sanırım. Bu büyüklüğe karşın ip üstünde yaşamlarını sürdürüyor Aile Şirketlerinin büyük çoğunluğu. Ve ne yazıktır ki ortalama insan ömrünün 80’lere dayandığı günümüzde Aile Şirketlerinin ortalama ömrü 25’ler civarında. Yani Aile Şirketlerinin büyük çoğunluğu kurucuları ile birlikte yaşam sürelerini tamamlıyor, ikinci kuşağa ve sonrasında üçüncü kuşağa aktarılabilen şirket sayısı çok az. Üçüncü kuşağa aktarılabilen firmaların yüzde ile ifadesi kötümser istatistiklerde %3.4 iyimserlerde %10 civarında.

Onca emekle kurulan, yatırım yapılan, çocuklarımızdan fazla ilgi göstererek kurduğumuz, büyüttüğümüz şirketlerimiz yaşamayı ayakları üzerinde durmayı beceremiyorlar.

NEDEN?

Sevgimizle öldürüyoruz şirketlerimizi. Paylaşamadığımız için öldürüyoruz. Kendimizi ölümsüz sandığımız için öldürüyoruz. Her şeyin en doğrusunu ben bilirim dediğimiz için öldürüyoruz. Sonrasını planlamadığımız için öldürüyoruz. Yok ediyoruz.

Peki ne yapmalıyız?

Bir şehir düşünün. Bir ülke hayal edin. Sizin kurmanıza izin verilen. Ne yaparsınız? Kuralları belirler misiniz? Bir anayasanız olur mu? Genelgeler? Yönetmelikler? Meclis? İhtiyar Heyeti? STK’lar?

Şirketlerimizin ne farkı var? Onlarca çalışan, tedarikçi, çalışanların tedarikçilerin aileleri, bu ailelerin yaşadıkları çevrede ilişkide olduğu esnaf hepsinin hayatlarını alıştıkları şekilde sürdürebilmeleri bizim şirketimizin yaşamaya devam etmesiyle bağlantılı değil mi? Peki o halde neden hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamak? Artık şirketlerimizin geleceğini teminat altına almanın zamanı geldi. Atacağımız adımla hem kendi büyüttüğümüz çocuğumuzun hayatını garanti altına alıyor olcağız hem de ülkemizin büyüyerek varlığını sürdürmesine katkı sağlayacağız. O halde Aile Anayasamızı, Aile Konseyimizi ve diğer organları hayata geçirmemizin zamanı geldi demektir.

Aile Anayasası nedir?

Şirket Anayasası nedir? Aile Konseyi nedir?: ‘hayatta kalmamız, gelecek kuşaklara sağlıklı devir yapabilmemiz, ülkemizin gelişimine katkı yapabilmemiz için gereken adımlardır.’

Kaynak, emek, sermaye ve hayatların israfının önüne geçmek için beraber adım atalım.

Babalar kurar, çocuklar yer, torunlar batırır…

Atasözünü tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerinde daimi istirahatine uğurlayalım.

Aile Anayasası nedir?

Şirket Anayasası nedir? Aile Konseyi nedir? merak ediyorsanız. Aile şirketleri ve Aile Anayasası odaklı yazılarıma aşağıdaki linkleri tıklayarak, akılınıza takılan sorular için de bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. Birlikte daha güzel yarınlara ulaşmak elimizde…

Aile Konseyi ve Aile Anayasası

Ölümsüz değiliz, hiç birimiz…

Babalar kurar, çocuklar yer, torunlar batırır…

Koltuk savaşları. Aile şirketleri neden batar?

Devir değişti yeni kuşakla uyum sağlamak zamanıdır… 

Aile Şirketlerini yaşatalım…

ADS Danışmanlık çatısı altında verilen hizmetlerimiz için tıklayınız…

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın