Gülümseyerek Satış

Başlığı okuyan herkesin kafasının yanındaki zinciri çekti ve masa lambaları yandı. ‘Gülümseyerek Satış’… Bu isimle bir kitap yazmalı. Kitabın giriş cümlesi bile hazır;

‘Her insan hayata satışçı olarak başlar zamanla bu yeteneğimiz çevre etkisiyle körelir. Bir bebek düşünün aklı fikri balonda. Sizce bir baloncu gördüğünde o balonun alınmaması gibi bir olasılık söz konusu mu? Asla. Balon alınır. Balon alma fikrini ebeveynleri satmıştır henüz konuşma bilmezken…’ diye başlayıp; satışa hazırlık, müşterini tanı, müşteri fayda satın alır, satış kapama bölümleriyle donatıp yaklaşık yüz yetmiş üç sayfada işi satışı kapatırım. Sizler kitabı almış ve okumuş olursunuz. Benim satışım kapanmıştır. Size rastgele!

Aslında makalenin amacı satış odaklı olmak değil gülümseme odaklı olmaktı. Biran da gözlerim dolar dolar bakmaya başladı ve dayanamayıp satışa daldım. Konuya yani ‘gülümseme’ye geri dönelim. Aramızda benim gibi banka kökenli olanların sayısı hayli çoktur. Bu geçmişi banka bağından kurtarıp satış kökenli dediğimde sayı daha da artacaktır.

Bu topluluk gülümseyerek satış ile ilgili;

‘Telefonda konuşurken müşterinize gülümseyin’ cümlesini hatırlayacaktır. Amaç telefonda görüştüğünüz kişinin sıcacık gülümsemenizin yaydığı olumlu enerjiyi duyumsamasıdır. Telaşlanmayın şark usulü konunun etrafında dolanıyorum. Baktım siz kendiniz anlamıyorsunuz yazının sonunda mecburen direk mesajı veririm. Pasif agresifim.

Ben telefonda, yolda, sosyal ağda nerede olursa olsun karşınızdaki insanların enerjinizi algıladığına inanırım. Enerjiyi veren de alan da siz olunca ağız dolusu gülümseyerek attığınız bir bakış ,bir tweet, bir mesajın; karşılığında gülümseme bulmasından daha doğal ne olabilir ki!

Güzel bir günü paylaştığınızda, güneşi selamladığınızda, hayatı beraber kutladığınızda karşınızda sıcacık gülümsemeler bulursunuz.

Bu gülümsemeler kucak dolusu sevgiye dönüşür.

Yemyeşil bir çimenliğe oturursunuz, kucağınız sevgi dolu. Herkes birer ikişer yanınıza gelir. Hepsi kendine düşen sevgiyi alır yerine size düşen sevgiyi bırakır. Kucağınızda sevgi hiç bitmez. Hep çoğalır. Paylaştıkça artar. Daha önce hiç tanımadığınız. Varlığından birhaber olduğunuz insanların sevgileriyle dolarsınız. Hayat bir akışsa eğer. Sırt üstü akarken nehirde hayatınıza birileri girer, birileri çıkar. Hayat çok basit. Onu karmakarışık denklemlerle yoranlarsa bizleriz.

Hayata bir gülümseme bütün sorunu çözmeye yeter. Bu yazıyı okurken ‘haydi be!’ ve daha sert cümleleri kuranları ‘sen benim çektiklerimi çeksen’ diye başlayanları duyar gibiyim. Ben senken çekilecek herşeyi çektim. Yaşanacak tüm hayatları yaşadım. Yaşıyorum. Cebimde bir tomar anahtar önüme çıkan kapıların ardında ne var diye düşünmüyorum. Kapıyı açıp dalıyorum bodoslama. Yaşıyorum. Sonuçta ne hayal ettiysem kapının ardında beni beklerken buluyorum. Hala ana fikrin etrafında dolanıp duruyorum. Anlayan anladı sanırım. Anlamayanlar için.

Gülümseyin!

Gülümsemenizi yolda, telefonda, yazdığınız mesajlarda paylaşın. Ve karşılığında alacağınız gülümsemeler hayatınızın sokak lambaları olsun, altında durup kitap okuduğunuz ya da dans ettiğiniz.

ÖNEMLİ BİLGİ: Gülümsemek ekonomiktir gülümsemek için 17 somurtmak için 43 kas kullanıyoruz. Az yakın, çok gülümseyin.

Etiketler:, , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın