Koltuk Savaşları

koltuk savaşları ve game of thronesGame of Thrones altıncı sezon başladı. Yeni sezon başlar başlamaz eski sezonları hızlı bir maratonla izleyip konuya hakim geçtik koltuk karşısına. Biz evimizin rahat koltuğunda yayılmışken koskoca dizide oturacak tek koltuk olan ‘demir koltuk’ uğruna savaşlar verilmeye devam ediyor. Koltuk savaşları sadece dizilerde mi? Koltuk insanın yaptığı en ilginç buluş bence ve tekerlek falan bence yanında hiç, dünyayı baştan aşağı değiştirip duran tek buluş koltuk. İster demir olsun, ister ceylan derisi, aşağı yukarı ileri geri hareket edeni olsun fark etmiyor; insan denen varlık bir kere uzaktan gördü mü hele bir de aklı oturabileceğini kesti mi başlıyor eğlence. Uğruna stratejiler kurgulanıyor. Ve Koltuk Savaşları başlıyor. Uğruna savaşılan tek eşya koltuk, diğer eşyaların içine düştüğü bunalımı hayal edebiliyor musunuz?

Game of Thrones’a bir bakalım. Seçilen muhteşem setlerde manzara ne güzelmiş denilip kalenin burçlarından aşağı itiliyor bedenler. Kurgu müthiş, senaryo inanılmaz, karakterler cuk. Diziyi izlerken akıl oyunlarını seven bünye hiç rahat durmuyor. Alıyor Kış Yarını Tuzla Organize Sanayi’de orta ölçekli bir işletmeye çeviriyor. Serçe Parmak finansın başına oturuyor. Lannisterlar maaile şirketin başında. Baba, amca hayatta. Çocuklar büyümüş yan gözle babayla amcanın koltuğunu kesiyorlar.

Dedim ya koltuk bu insanın aklını çeliyor.

Dışardan bakanlar aileyi sarmaş dolaş kepekten arınmış ahenkle dans eden saçlar gibi görseler de; gerçekler çok farklı. Demir Koltuk karşı konulmaz çekiciliğiyle onlarca aileyi birbirine düşürüp parçalamanın keyfini süre dursun, kimse duruma uyanıp ‘durun siz kardeşsiniz!’ diye bağırma zahmetine katlanmıyor. Görenler maymunun görmeyeni, duyanlar duymayanı uzaktan bakınca hepsi maymunun en şeytanı. Kimi şak şaklıyor, dur demeleri gereken yerde, yokuş aşağı gidişi hızlandırıyorlar hep beraber çakılacaklarını görseler bile. Bir de evlilik yoluyla oyuna dahil olanlar var, dahil olur olmaz kendi oyunlarını kurmaya başlayanlar.

Baba veya amca öldüğünde şov başlar. Herkes koltuğun en çok kendi hakkı olduğu iddiasına sarılır. Koltuk savaşları başlar.

Baba ve/veya amca sağ olsunlar (mecazi anlamda) sağlıklarında topraklar genişlerken benden sonrayı düşünmedikleri için öldüklerinde ortam çimenlikte çingene düğünü…

Kafamda bunlar dönmeye başlayınca durmak bilmiyor. Stark Ltd Şti, Lannister A.Ş. Dizinin aldığı şekil bu zihnimde ve onlarca küçük orta boy KOBİ hayatta kalma derdinde, hayatta kalmaya devam etmeye çalışırken bir yandan da Stark’ların Pazar payını, Lannisterlar’ın üretim hattını ele geçirme derdinde. Kimi benim yükseklerde gözüm yok diyip, Stark’lara taşeronluğa devam edip hayatlarını sürdürmekte.

Bilim kurgu dizilerin en sevdiğim yanı bu adı kurgu olsa da gerçeklik sonsuz.

Game of Thrones en yalın haliyle Koltuk Savaşları ve bu savaş zaman zaman dünya savaşına zaman zaman şirketlerin tepesine oturma kavgasına dönüştü tarih boyunca ve hala binlerce cephede süren bir savaş. Farkındalık; bu savaşın varlığını kabul etmek. ‘Bizim ailede olmaz’ klişesinin altına saklanmamak, halı altını şişirip durmamak ve bizim ailemizde de olabilir diyebilmek. Bunu diyebildiğimiz noktada geleceği kurgulayabiliriz. Yangınla savaşırken bir yandan da çıkmaması için önlem almaya başlayabiliriz. Unutmayın her şirket bir Game of Thrones dizi seti ve burada çekilen dizinin senaryosunu yazmak sizin elinizde. Hazır koltukta otururken birkaç kuşağın daha aynı koltukta oturabilmesi için harekete geçme zamanı.

Emniyet kemerinizi takın ve güvenli sürüşün keyfini çıkarın (emniyet kemeri = aile anayasası, güvenli sürüş = sürdürülebilir büyüme).

 

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın