Konumuz Aile Şirketleri

Konumuz Aile Şirketleri

Namık Kemal Sezen ile Markalar Konuşuyor programında Aile Şirketleri üzerine keyifli bir sohbet ettik. Aile Şirketleri, Aile Anayasası, Aile Konseyi, Yeni Kuşak Entegrasyonu, Kurumsallaşma ve Sürdürülebilirlik üzerine görüşlerimi ve önerilerimi izleyebilirsiniz.

Konumuz Aile Şirketleri

Konu özelindeki yazılarımı okuyanlar Aile Şirketleri ve KOBİ’lerin bir ülkenin ekonomisi üzerindeki etkisine dair görüşlerimi biliyorlar. Bilmeyenler için ise bir hatırlatma Aile Şirketleri ülke bağımsız dünyamızdaki şirketlerin %90-95’ini oluşturmaktadırlar. Dolayısıyla, çok önemliler ve yaşamlarını sürdürmeleri kritik öneme sahip.

Ve ne yazık ki ortalama şirket ömrü 25 yıl. Bu demektir ki şirketler ortalama 25 yıl varlıklarını sürdürüp sonrasında yok oluyorlar. Onca çalışan, onca emek, onca ciro kayboluyor. Ve o boşluğu doldurabilmek için yeni firmalara ihtiyaç duyuyoruz. Şirketlerin ortalama ömrünü 25 yıldan sadece 35 yıla çıkardığımızı bir düşünsenize. Ekonomimize katkısını bir hayal edin şimdi de. Emeğe, çalışmaya, üzerinde kafa patlatmaya değer değil mi? Peki bir de şirket ömrünü ortalama insan ömrüne yaklaştırdığımızı bir hayal edin 75 hatta 80’lere. Kim tutar bizi?

Şirketlerinizde günlük işlerle boğuşurken, geri çekilip vaktinizin bir kısmını gelecek planlamasına, kurumsallaşmaya, profesyonelleşmeye ayırmaya özen gösterin. Ayırın ki geleceğinizi garantiye alın. Kurumsallaşma yönetimi tamamen başkalarına kaptırmak değil, sizi siz yapan doğruların tüm kurum tarafından anlaşılan benimsenen ilkeler haline dönüşmesi yolunda yapılan çalışmalardır. Kurumsallaşma kaptanından miçosuna herkesin aynı doğrultuda hareket etmesini sağlamak için yapılan çalışmaların tamamıdır.

Devamı ve daha fazla ipuçları için aşağıdaki linkten diğer blog yazılarıma ulaşabilirsiniz, YouTube’da yer alan yazıdaki filmi ve diğer söyleşimi izleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili blog yazılarım için…

Etiketler:, , , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın