Korona İnsan Ayırmaz

Dün CTTHaber ‘Ekonomi Saati’ programına canlı yayın konuğu oldum (izlemek için linki takip edebilirsiniz), konumuz tabi ki hayatlarımızı esir alan Korona Virüs’üydü. Sohbet sırasında aklıma geldi bu makalemin başlığı olan Korona İnsan Ayırmaz.

Açıklanan ekonomik önlem paketi, atılan adımlar doğru muydu? Sosyal medyada, dahil olduğum WhatsApp gruplarında da sıkça tartışılan konulardan birisi. Öncelikle, programda da belirttiğim görüşümü burada kısaca paylaşmak istiyorum. Korona ile oluşan durum kriz değildir, iddiasında rahatlıkla bulunabilirim. Bu bir kaos, hatta Salim Kadıbeşegil’in verdiği isimle ‘Koronakaos’. Durum kaos olunca ne yazıki ki reçetesiz geliyor. Hatta Arif’e tarifin gerektiği nadir durumlardan. 

Reçetesiz ne demek?

İtalya ve Güney Kore’yi düşünelim. İki farklı yolu seçtiler, farklı ilerlemeler gözlemlediler. Bizler yorumu iki yöntemin uygulanması sonucu paylaşılan gözlemler ışığında yapıyoruz. Oysa her iki kararı alan otoriteler bu yollardan birini seçerken gözleri tamamen kapalıydı.

Sonrasında bence Sağlık Bakanlığımız etkin bir yönetim sergiledi. Adımlar attı, gözlemledi, yeni adımlar attı. Paket ile ilgili de ben aynı durumun geçerli olacağına inanıyorum. Bi̇r paket açıklandı, gözlemleniyor ve her gün yeni düzenlemelerle eklemelerle süreç yönetilmeye çalışılıyor (inanmak istediğim seçenek bu😎).

Dünya bu durumu atlattıktan sonra insanlar çıkıp; şöyle yapılmalıydı böyle yapılmalıydı demeye devam edeceklerdir. Oysa ki o kaos anında, vereceğiniz kararın ölüm ya da yaşam anlamına geldiği anda karar vermek, yorum yapmak oldukça zor. 

Yaptığımız sohbetin diğer detayları için YouTube kanalım sizi bekliyor. Ben burada konuyu başka bir yöne çekmek istiyorum. Hayatımız bir çok ayrımla şekilleniyor. Müslüman, Hıristiyan, Ateist oradan bir sonraki kırılıma atlıyoruz Sünni, Şii ve benzeri. Bu arada kadın, erkek, eşcinsel. Siyah, beyaz, çekik ve benzeri bir sürü ayrım sokuyoruz hayatımıza. Müşteri segmente eder gibi kamplara ayrılıyoruz. 

Etiketler 🏷 elimizde hazır, yapıştıra yapıştıra ilerliyoruz. Burada bu etiketlerden örnek paylaşsam mı diye çok düşündüm ama anlamsız buldum. Ben arkadaşlarımın inandıkları dine veya mezheplere dair hiç bir fikre sahip değilim. Nerelisin? Sorusunu hiç kullanmadım. Çünkü, alacağım cevabın kuracağım ilişki üzerinde hiç bir etkisi yok. Cinsel tercihini hiç sormadım. Benim için çok değerli olan, fikirlerini önemsediğim eşcinsel olan, olmayan bir sürü arkadaşım var. 

Korona insan ayırmaz…

Biz hayatımızı bu etiketlere göre şekillendirme derdiyle debelenirken. Kimimiz ülkesini kaybederken, kimimiz bitcoinden köşe olurken, kesişirken, kavra ederken, itişirken, değişirken, gülüp oynarken, kumpas kurarken, komplo teorileri ile nefes alırken, çalarken, kaçırırken, yarım ederken, ağlarken, gülerken, beyazken, siyahken, dinsizken, budistken, spor yaparken, obez olmak üzereyken Korona Virüs 🦠 çıka geldi. Ne kimlik sordu, ne banka hesabı, ne etnik grup ayırdı, ne din, konuşmadı ki ne dil konuştuğunu neden merak etsin. Kimseyi ayırmadı, darmadağın etti insanın kumdan kalelerini. 

Olabilecek en sağlam kaleleri inşa ettiğini sanan insanlık biranda istila edildi. Garip isimli savunma sistemlerimiz ve o sistemlere ödediğimiz milyarlarca dolarımızla çırılçıplak, savunmasız, çaresiz kalıverdik karşısında.

Tanrı’yı oynarken olmadığını sandığımız sopa ense kökümüzde patladı.

Peki şimdi ne olacak?

Bu kaos, ne yaparsak yapalım bu durumu sonuna kadar yaşayacağız. Ödememiz gereken bedelleri ödeyeceğiz. Önemli olan bu kaostan nasıl çıkacağız? Eğer, insan odaklı olarak çıkabilirsek. Farklılıkları kucaklayabilen, empati kurabilen, kendisine ve çevresine güvenebilen bireyler olarak çıkarsak bence insanlık yeni versiyon yüklemesini başarıyla atlatmış olacak. Yok eğer bunu beceremezsek. Bir sonraki daha sert versiyona hazır olmak da fayda var. Kutsal kitaplardan sıkça alıntılanan ve sosyal medyada dolaşan listeler var ya, alın o listeleri hayallerinizin ötesinde en yıkıcı olanını seçin ve hazır olmaya çalışın. 

Hazır olmak olanaksız.

O halde başlığımızı hatırlayalım: Korona İnsan Ayırmaz!

Ve bu başlığı ‘ben insan ayırmam’ olarak kendi hayatımızın orta yerine koyalım. İnanalım ve uygulayalım.

Ben insan ayırmam.

İnsan ayırmayın!

Tek Dünya’mız var, üzerinde hep beraberiz, paylaşamadıkça, ayırdıkça, sonuçlarına katlanmaya devam edeceğiz. İnsan olamadıkça, etiketlerle yaşadıkça kafamıza taş yağması yakındır…

Kendime not: Bir sonraki makalede dijitale gir bence! Sadece belirli sınıftan oluşan insanlarca hazırlanan yapay zeka uygulamasının kediyi köpek sandığı örneği vermeyi unutma…

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın