Özgür Baykut kimdir?

Özgür Baykut kimdir? Çalışma hayatıma nasıl başladığıma daha doğrusu ilk ne zaman başladığıma dair bir şeyler yazmayı düşünüyordum. Ne yazayım diye düşünmek yerine tek bir cümleyle giriş yapmayı uygun buldum. İş hayatına ‘insanlarla bağ kurarak’ başladım. Külahta çekirdek satarken de bu böyleydi, profesyonel yönetici olarak çalıştığım zamanlarda da aynı şekilde devam etti. Karşılık beklemeden, uzun, güven ve sevgi odaklı ilişkilerin sonucunda hep geliştim, ilerledim. Ve çok çalıştım.

Kronoloji isteyenler için kısaca özetlemem gerekirse;

İlk, orta, lise, üniversite derken. ODTÜ İstatistik Bölümü ‘nden mezun olup; YKB 95’MT programına seçilip Bayramoğlu’nda eğitilmeye devam ettim. Sonrasında Genel Müdürlük Bireysel Bankacılık’da başlayan iş hayatım, Tekstilbank ve Citibank’la devam etti. Kredi Kartları ürün geliştirme ve pazarlama, bireysel bankacılık ürün geliştirme ve pazarlama, şube koçluğu, Andersen Consulting ile değişim programında yöneticilik, şube müdürlüğü, ticari bankacılık dahil bir çok konuyla uğraşan ekiplerde yer aldım bazen ekip lideri bazen takım üyesi olarak. Birebir bankacılık, elektronik bankacılık, müşteri ilişkileri yönetimi projelerinde çalıştım. 2006 yılında bankacılık kariyerimi noktalayıp Numarine Denizcilik A.Ş.’de üretim harici tüm fonksiyonlardan sorumlu CFO olarak çalışmaya başladım. Yalın Yönetim’le nam-ı diğer Toyota Tarzı’yla tanıştım. Endüstri mühendisliğinin düşünme şekli ve çalışma prensiplerini projelerde yan yana çalışarak, üretim bandını gezinerek kavramaya çalıştım. Analitik düşünme alışkanlığım yalın tekniklerle gelişti, keskinleşti. Mavi yaka, beyaz yaka, üretim maliyeti, nakit akışı, BOM, 5 eksenli CNC, kompozit ve daha bir sürü bilgiyle coştum. Numarine’in Abraaj’a satış sürecini Ekibin liderliğini yapma görevi bana düştü ve sonuç başarılı bir M&A süreci ve satış gerçekleştirdik.

Numarine sonrası yönümü Stratejiye çevirdim;

NAB Holding çatısı altına stratejiden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak dahil oldum. Perakende, finans, distribütörlük, sigorta, banka, ev elektroniği, otomotiv, alışveriş merkezi yönetimi dahil çok farklı sektörlerde farklı coğrafyalarda farklı kültürlerde çalışma şansı yakaladım. Akıcı Azerice konuşmayı öğrendim. Çok seyahat ettim, leylekler beni havada gördüler, rolleri değiştik. Tüm bu seyahatlerim sırasında odaklanmama ve arınmama sonsuz katkı sağlayan kısa romanım ’40’ı yazdım. İletişim, yaşayan şirket, sürdürülebilirlik, liderlik, satış ve strateji eğitimleri verdim. Azerbaycan’daki şirketlerin orta/uzun vadeli hedeflerini belirlemek için çalıştaylar düzenledim ve moderatör olarak yönettim. DEİK Türkiye-Azerbaycan İş Konseyinde kurul üyeliği yaptım. Bu süreçte özellikle Aile şirketlerinin işleyişlerini, kuşak çatışmalarını, Aile – profesyonel yöneticiler arasındaki ilişkiyi inceleme fırsatını buldum. Sürdürülebilir büyüme, marka stratejileri, insan kaynakları, müşteri ilişkileri ve müşteri deneyimi yönetimine dair notlar ve hikayeler biriktirdim. Tüm bu notlar bir yöntem oluşturmamı ve deneyime odaklanmamı sağladı. Tüm bu yıllar boyunca edindiğim deneyimi paylaşmaya ve Aile şirketlerinin değişiminde ve yeni kuşaklarla uyum sağlamasında rol almaya ve sorumluluk almaya, müşteri deneyimi yönetimi alanında çalışmaya ve şirketlerimizin pazar paylarını ve karlılıklarını arttırarak büyümelerine destek olmaya karar verdim. İş hayatımı danışman, bağımsız yönetim kurulu üyesi ve eğitmen olarak sürdürüyorum. ADS Consulting Group ile oldukça verimli ve benim için özel bir iş birlikteliği kurduk ve çalıştık. Atakule GYO’da İcra Kurulu’nda görev aldım, güzel insanlar biriktirdim. Yolculuğum deneyim ustası ve anlatıcı olarak devam ediyor.

Emakina ile günümüz teknolojileri ile müşteri deneyimi tasarlıyorum;

Müşteri deneyimi ve yolculuğu üzerine yaptığım çalışmalar sürerken Yönetim Kurulu Danışmanı olarak görev alacağım Emakina ile kesişti yollarımız. Emakina alanında dünyanın önemli oyuncularından, işlerimize bir göz atmanızı öneririm. Özellikle dijital transformasyonun dillerde olduğu bu günlerde nasıl, kimle sorusu hepimizin aklında, Emakina olarak bu soruyu yanıtlamanın ötesine geçmekten, empati kurmaktan ve şaşırtmaktan mutluluk duyuyoruz. Omni-channel, AI (Yapay Zeka), E-Ticaret, B2B, B2C, Bulut Teknolojileri ve farklı platformlar girdi hayatıma.

EİB Genç İhracatçılar Konseyi ülkemiz ihracatının geleceğini şekillendiriyor;

Ege İhracatçı Birlikleri‘nde Genç İhracatçılar Konseyi Koordinatörü olarak geleceğin iş insanları ile geleceği tasarlıyoruz. Hem ülkemizin ihracatının artmasına hem de şirketlerimizin sağlıklı ve uzun yaşamalarına katkı sağlamayı hedefledik. Yola çıktık. Birlikte üretiyoruz. Günlerimi yaşayan şirketler, sürdürülebilirlik, marka ve iş stratejleri, deneyim tasarımı, müşteri deneyimi, Aile Anayasası konularında çalışmalar yaparak, her gün ortalama yüz sayfa kitap okuyarak, Z kuşağını ilgiyle izleyerek, yazarak ve her fırsatta konuşmalar/sohbetler yaparak, öğrenerek, çalışarak, daha çok çalışarak, pilates yaparak, bisiklete binerek, Alaçatı’nın tadına vararak, dostluklarla gelişerek ve değişerek geçiriyorum. Deneyim’i merkeze alan kitabımı tamamlamak bu yılın hedefleri arasında.

Özgür Baykut kimdir?

Motto’su ‘çalışmak, çok çalışmak ve bilgiyi ulaşabildiği herkesle paylaşmak’ olan anlatıcı ve deneyim ustasıdır. Bunca seyahat dolu ve yüklü programın sonunda her şeyin ötesinde evime dönmenin mutluluğu…