Özgür Baykut

Ortaokul sıralarında yazları çay demleyip, yerleri süpürmekle başladı iş hayatım takip eden yıllarda komilik, deri mağazalarında satıcılık ve en sonunda dükkanın anahtarını alıp yönetmeye kadar yükseldim. Ortaokul, Lise sıralarında okuduğum klasiklerden birisinden kafama kazınan bir cümle hala sıkça yankılanır kulaklarımda ‘Herkesin dinlemeye değer bir hikayesi vardır.’ Bu cümleyi nereye gitsem yanımda taşıdım. Olabildiğince çok insanla tanıştım, konuştum, dokunmaya çalıştım. Dokunmak kalbi sakinleştirir, birbirimize olan bağımızı güçlendirir.

İlk, orta, lise, üniversite derken. ODTÜ İstatistik Bölümü ‘nden mezun olup; YKB 95’MT programına seçilip Bayramoğlu’nda eğitilmeye devam ettim.

Sonrasında Genel Müdürlük Bireysel Bankacılık’da başlayan iş hayatım, Tekstilbank ve Citibank’la devam etti. Kredi Kartları ürün geliştirme ve pazarlama, bireysel bankacılık ürün geliştirme ve pazarlama, şube koçluğu, Andersen Consulting ile değişim programında yöneticilik, şube müdürlüğü, ticari bankacılık dahil bir çok konuyla uğraşan ekiplerde yer aldım bazen ekip lideri bazen takım üyesi olarak. Birebir bankacılık, elektronik bankacılık, müşteri ilişkileri yönetimi projelerinde çalıştım. 2006 yılında bankacılık kariyerimi noktalayıp Numarine Denizcilik A.Ş.’de üretim harici tüm fonksiyonlardan sorumlu CFO olarak çalışmaya başladım. Yalın Yönetim’le nam-ı diğer Toyota Tarzı’yla tanıştım. Endüstri mühendisliğinin düşünme şekli ve çalışma prensiplerini projelerde yan yana çalışarak, üretim bandını gezinerek kavramaya çalıştım. Analitik düşünme alışkanlığım yalın tekniklerle gelişti, keskinleşti. JIT gibi kavramlar girdi hayatıma. Mavi yaka, beyaz yaka, üretim maliyeti, nakit akışı, BOM, 5 eksenli CNC, kompozit ve daha bir sürü bilgiyle coştum. Numarine’in Abraaj’a satış sürecini Ekibin liderliğini yapma görevi bana düştü ve sonuç başarılı bir M&A süreci ve satış gerçekleştirdik.

Numarine satışı sonrası yönümü finanstan genel yönetime daha net söylemek gerekirse Stratejiye çevirdim. NAB Holding çatısı altına stratejiden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak dahil oldum. İnsan Kaynakları, iş geliştirme, mevcut işlerin yönünü belirleme, geleceği tasarlama, yatırımların yönetilmesi, Bank of Baku yönetim kurulu üyeliği, orta/üst düzey yöneticilere gelişim programlarının hazırlanması ve koçluk yapılması, Liderler Buluşuyor adı altında tüm şirketlerin ortak bir platformda buluşmalarının sağlanması, geleceğin liderleri programı, strateji kampı, temsilcisi olunan markalarla ilişkilerde destek ve yeni markaların sisteme katılması ve seyahat çok seyahat girdi hayatıma. İran, Azerbaycan, Dubai… Sabırlı olmayı öğrendim, ilişki yönetimi  becerilerimi geliştirdim ve pekiştirdim. Demir-Çelik (Fulad NAB Tabriz), otomotiv (Auto Azerbaijan), ev elektroniği perakendeciliği (Baku Electronics), AVM (Laleh Park), tekstil perakendeciliği ENI (LCW, Koton distribütörlük anlaşmaları), ısıtma/soğutma sistemleri (NAB Tejarat Puya).

Tüm bu seyahatlerim sırasında odaklanmama ve arınmama sonsuz katkı sağlayan kısa romanım ’40’ı yazdım. İletişim, yaşayan şirket, sürdürülebilirlik, liderlik, satış ve strateji eğitimleri verdim. Azerbaycan’daki şirketlerin orta/uzun vadeli hedeflerini belirlemek için çalıştaylar düzenledim ve moderatör olarak yönettim.

DEİK Türkiye-Azerbaycan İş Konseyinde kurul üyeliği yaptım. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’ne yönetim kurulu danışmanı olarak hizmet vermekteyim. Ayakkabı, konfeksiyon ve saraciye sektörleri için yaptığımız arama konferansları ile ülke ihracat hacmimizin arttırılması ve markalaşma yönünde yoğun ve verimli çalışmalar düzenliyoruz. Ayrıca İZBAŞ İzmir Serbest Bölge yönetim kuruluna da danışmanlık yapmaktayım.

Bu süreçte özellikle Aile şirketlerinin işleyişlerini, kuşak çatışmalarını, Aile – profesyonel yöneticiler arasındaki ilişkiyi inceleme fırsatını buldum. Sürdürülebilir büyüme, marka stratejileri, insan kaynakları, müşteri ilişkileri ve müşteri deneyimi yönetimine dair notlar ve hikayeler biriktirdim. Tüm bu notlar bir  yöntem oluşturmamı sağladı.

Tüm bu yıllar boyunca edindiğim deneyimi paylaşmaya ve Aile şirketlerinin değişiminde ve yeni kuşaklarla uyum sağlamasında rol almaya ve sorumluluk almaya, müşteri deneyimi yönetimi alanında çalışmaya ve şirketlerimizin pazar paylarını ve karlılıklarını arttırarak büyümelerine destek olmaya karar verdim. İş hayatımı danışman ve eğitmen olarak sürdürüyorum. ADS Consulting Group ile oldukça verimli ve benim için özel bir iş birlikteliği kurduk ve çalışmaya başladık. Bugün olculuğuma hem Baykut Danışmanlık ve Tasarım hem de ADS Consulting Group ile birlikte devam ediyorum. Müşteri Deneyimi Yönetimi, Aile Anayasası, Yönetim Kurulu Danışmanlığı ana odağımdaki danışmanlık konularım, strateji çalıştayları, liderlik/iletişim/takım/müşteri ilişkileri/satış yoğun enerji ile severek verdiğim eğitim başlıkları.

Günlerimi yaşayan şirketler, sürdürülebilirlik, marka ve iş stratejleri, müşteri deneyimi, Aile Anayasası konularında çalışmalar yaparak, yazarak ve her fırsatta konuşmalar/sohbetler yaparak, öğrenerek, gelişerek geçiriyorum. Ufukta müşteri deneyimine dair bir kitap ve yapılacak onlarca proje var.

Bunca seyahat dolu ve yüklü programın sonunda her şeyin ötesinde evime dönmenin mutluluğu…