‘Paradoks’ Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi

‘Paradoks’ Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi, Jim Al-Khalili zekasının ürünü. Paradoks’u yazmaya karar verdiğimden beri. Ne yazsam diye düşünüyorum 🤔 

Tam olarak hissettiklerimi aktaracak etkili bir giriş bulabilmiş değilim.

Soluksuz okudum desem. İştah iştah evet. İştahla okudum yazsam. İnanılmaz zevk aldım da olur. Bayıldım. Uzak kalamadım. Okumak için delirdim. Sanırım fizikle ciddi düşünüyorum. Aklımı zorladı. Heyecandan yerimde duramadım. Kitabı okurken iyi ki okuma alışkanlığım var dedim. Ve bu alışkanlığı edinmem için beni destekleyen herkese teşekkür ettim. Şükrettim. Gece uçuşunda kitabımı okuyabilmem için kullandığım tepe lambasında katkısı olan herkese teşekkür ederim. Tesla’dan Edison’a matbaayı yaygınlaştıracak teknolojiyi keşfeden Gutenberg’e kadar hepinize sonsuz teşekkürler 🙏 

Olmasaydınız, ne kadar eksik kalırdı dünya. Okumak için bir kitaba kabaca Alaçatı’da bir taş ev parası vermemiz gerekirdi büyük olasılık. Seçkin, seçkinden kastım zengin çok zengin bir azınlık kitaplara sahip olurdu sadece. İşin en iç acıtan kısmı ise kitaba sahip olanlar ya okumazlarsa. Davetlerde hava atmak için kullansalardı sadece. Burada durayım yoksa gece rüyama girebilir. Kabus görmek istemiyorum. 

Paradoks’da Al-Khalili bilimsel bilmecelerle yolculuğa yön veriyor. Hafif hafif ısındırıyor sizi sonra bir bakıyorsunuz cinlerden paralel evrenlere dalmışsınız, ikizler dedeler derken geçmişe yolculuk başlamış zamanı sorgular olmuşsunuz. Kitapta yer alan paradokslar; ‘Yarışma Programı Paradoksu’ ‘Aşil ve Kaplumbağa’ ‘Olbers Paradoksu’ ‘Maxwell’in Cini’ ‘Ahırdaki Sırık Paradoksu’ ‘İkizler Paradoksu’ ‘Dede Paradoksu’ ‘Laplace’ın Cini Paradoksu’ ‘Schrödinger’in Kedisi Paradoksu’ ‘Fermi Paradoksu’ ve ‘Kalan Sorular’la kitap bitiyor. 

Kitabı okurken ayna sorusuna yanıt arayan Einstein gözünüzde canlanıyor. Yıl 1905 henüz yirmili yaşlarının ortalarında olan Özel Görelilik Kuramını yayınlar. O dönemlerde düşünce egzersizleri ile olan ilişkisi de tutkulu bir boyuttadır. O egzersizlerden biri; Işık hızında giderken önüne bir ayna tutsa kendi yansımasını görür müydü? sorusu. Görür müsünüz? 

Peki bir sırığın uzunluğu ne kadardır? Hızına bağlı mıdır? 

‘Paradoks’ Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi

Kitapta yer alan Fermi Paradoksu’nu yazıp, yani bombanın pimini çekip hızla uzaklaşacağım. Hatta ışık hızında uzaklaşacağım sürekli rotamı değiştirerek dolanacağım evrende, döndüğümde kim yaşlı olur? Ben mi hayali ikizim mi? Cevabı kitapta 😎

Fermi Paradoksu: Evren çok yaşlı ve büyük. Sırf Samanyolu’nda bile milyarlarca yıldız var. Bu yıldızların çoğunun çevresinde dönen kendi gezegenleri var. Eğer Dünya yaşamı meydana getirecek koşulları sağlaması açısından son derece sıra dışı bir örnek değilse, Evren’in yaşamla dolup taşıyor olması gerekir. Ve bunların bir kısmının zeki uygarlıklar kurmuş olması gerekir. Bu zeki uygarlıklarınsa bir çoğunun uzay yolculuğu için gerekli teknolojiye ulaşıp bizi şimdiye kadar ziyaret etmiş olması gerekirdi.

Peki o zaman nerede bunlar?

Aklımı ve düşünce sistemimi uçlarda zorlayan kitaplara dayanamıyorum. Hemen kapılıyor kalbim büyüsüne. Gözüm başka bir şey görmez oluyor. Son iki yıl bilim, bilim kurgu ve teknoloji kitaplarıyla samimiyiz. 

12.Baskını okuduğum Paradoks Bkz Yayıncılık markası olan Domingo yayını. Cem Duran’ın çevirisini yaptığı Paradoks giriş harç 201 sayfa. Kapağındaki uyarıyı ⚠️ tekrarlamamda fayda var ‘DİKKAT KUANTUM İÇERİR’

Al-Khalili’nin başka kitabını okudun mu? Sorusuna verilecek bir yanıtım var ‘Kuantum Sınırında Yaşam: Yaklaşan Kuantum Biyolojisi Çağı’ isimli Johnjoe McFadden ile ortaklaşa kaleme aldıkları kitabını okudum. Paradoks gibi sarıp sarmalamadı beni ama Paradoks’u okuduktan sonra tekrar okumaya karar verdim.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın