Taksiciler Uber’e karşı!

  Taksiciler Uber’e karşı!Son günlerin flaş konusu İstanbul’da taksicilerle Uber arasındaki anlaşmazlık. Taksiciler Uber’e karşı!

Tüm taksiciler birleşin, Uber’e sağlam tokat yerleştirin! Birlikten sopa doğar vurun Uber’e! Birlik başkanı ve taksiciler üst perdeden söylemlerine devam ediyor. Kendi aralarından seçtikleri ikibin şoförün yövmiyelerini aralarında toplayıp Uber avcılığı yapacaklarına kadar varan dedikodular var ki doğru olduğuna inanmıyorum. Olamaz bu kadarı çünkü. Aklımız var, kalbimiz var  değil mi? Taksi esnafının yaptığı tüm bu nefret içeren, öfke saçan çıkışlar Uber kullanıcılarının artmasından öte bir sonuç vermedi. Mazlum Uber tüm bu eziyete, sopa yeme pahasına doğru olduğu hizmeti sunmaya devam ediyor. Hal böyle olunca ezilenin yanında birleşiyoruz.

Taksiciler döve döve kazanır mı? Hiç sanmıyorum ama, Uber müşterilerine eşsiz müşteri deneyimi yaşata yaşata kazanacak.

Ey birleşmiş taksi esnafı, öncelikle farkına varman gereken konu Uber’i döverek değil uyguladıkları eşsiz müşteri deneyimi modelinin sırrını çözerek, uyarlayarak ve bir adım öteye taşıyarak rekabette yenebileceğindir. Yoksa? Yoksa bakınız sanayi devrimi makine kırıcı luddistlerin başına gelenler. Yok olacaksınız. Gelişim, değişim dünyada değişmeyen tek şey ve değişimin önünde ona engel olmaya çalışarak duramazsınız.

Padişahlar, krallar duramadı…

Dev şirketler duramadı…

Sizler de duramazsınız. Peki ne yapmak lazım? İnsan değişen şartlara adapte olma yeteneği en çok gelişmiş canlı. Bu ne demek? Uber’in merkeze müşteriyi alan hizmet modelini kavrayıp kendinizi o seviyeye hatta daha ötesine çıkartacak çalışmalar başlatabilirsiniz. Nasıl mı? Küçük bir adım atarak örneğin geçen gün işim nedeniyle binmek zorunda kaldığım taksi şoförünün yaptığı gibi koltuğu kucağıma yatırmamaya başlayarak olabilir. Yediği poğaçanın kağıdını camdan atmayarak. Kahvaltısı sonrası sigarasını yakmadan olabilir. Sabahın köründe bangır bangır ses sistemini misafirinden izin almadan açmamasıyla olabilir. Ve tüm bunlara itiraz eden. Yani çöpünü camdan atmaması, sigara içmemesi ve radyoyu kapatması yönünde paylaşımlarda bulunan müşterisine beden dili, araba kullanışı ile hakaret etmeyerek olabilir.

Bunları yapabilir misin arkadaşım? Yağan yağmurda müşteri seçmemeyi. Kısa mesafe gidecek müşteriye hakaret etmemeyi. Şoför değişimi ayağına istediğin yöne gitmeyenleri de taksiye almayı becerebilecek misin? Aracını pırıl pırıl tutmayı. İçinde sigara içmemeyi. Cep numaran dahil tüm bilgilerini misafirlerinle paylaşmayı. Gidilecek mesafeye ödenecek bedeli önceden taahhüt edebilecek misin? Tüm bunlara yanıtın evetse ve daha da ileri taşırım ben bu işi diyorsan. Tam zamanıdır adımını at. Değiş. Değiştir. Rekabette avantaj sağla.

Haydi oradan araba da benim keyifte, şuradan şuraya gidiyorum diye beni mi satın aldın? Diyorsan, yol yakınken taksiciliği bırak başka işe geç. Ömrün sınırlı. Tükenen yok olan işler arasında yerini almana çok az kaldı. Çünkü sana ve senin gibilere misafirin olan müşterilerin GÜVENMİYOR, GÜVENMEYECEK!

Uber’in sizlerin sunmayıp sunduğu merkezde duran en önemli ayrıştırıcı özelliği GÜVEN. Güvene dayalı bir ilişki kurması. İlişkilerin temelinde güven var be kardeşim. Güven yoksa ilişki yok. Müşteri yok. Sana ihtiyaç yok.

GÜVEN’i merkeze alan bir müşteri deneyimi tasarımı yapmazsanız. Tarihin tozlu sayfalarında ‘Taksiciler Uber’e karşı!’ manşetinden ibaret olacaksınız.

Taksiciler Uber’e karşı!

Taksiciler Uber’e karşı!

Slogan ne zaman gazetelerde şu manşete dönüşürse yol alacaksınız, itibarınızı, güvenilirliğinizi hak ederek kazanacaksınız:

Taksiciler Uber’i müşteri deneyiminde aştı!

O güne kadar ‘Taksiciler Uber’e karşı!’ durup, kaba kuvvet kullandıkça Uber kullanıcısı artacak, paylaşımlı araç platformları şaha kalkacak. Sizler azala azala yok olacaksınız. Söylemedi demeyin sonra…

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın