Türkiye’nin En Eski Aile Şirketlerinden ‘Beşe Helva’

Türkiye’nin En Eski Aile Şirketlerinden ‘Beşe Helva’ resmi yaşı 135 olsa da 200 yaşını devirmiş bir çınar ve o çınarı yeniden canlandıran 5. kuşak temsilcileri. Aile şirketleri dünya genelinde iş hayatının öncüleri. TV35 ekranlarında canlı yayınlanan ‘Reel Ekonomi’ programımın 25.Şubat akşamı konukları Melisa Beşe ve Efe Beşe idi. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer alan Genç İhracatçılar Konseyi’nin de en aktif üyelerinden olan Beşe kardeşler, aile mirası şirketlerini hayranlık uyandıran bir beceriyle büyütüyorlar.

 

1800’lerin başlarında kurulan Türkiye’nin En Eski Aile Şirketlerinden ‘Beşe Helva’ 1880’lerde tescil edilmiş. Resmi olarak 135’li yaşlarında olan, İzmir’in kayıtlı Türkiye’nin de sayılı en köklü firmalarından Beşe Helva’nın 5.kuşak yöneticileri Melisa ve Efe Beşe ile; markalarının geçmişi, bugünü ve gelecek planları üzerine konuştuk. Aile şirketleri, yeni kuşaklar, genç yöneticiler, geleneksel bir sektörde inovatif yaklaşımlar üzerine doyurucu bir sohbet etme şansı yakaladık.

Efe Beşe 24 yaşında yurtiçi pazarlar, pazarlama sorumluluk alanları. Kendisinden iki yaş büyük Melisa Beşe ihracattan sorumlu, anneleri ise kelimenin tam anlamıyla işin mutfağında inovasyon ondan soruluyor. Pasta Helva tescilli markaları. Sektörlerinde ilk TSE belgesini alan firma. Dedeleri Ömer Beşe’nin kendilerine bıraktığı mirası gururla taşıyorlar. İtibar onlar için öncelikli dedelerinin adına leke getirecek hiç bir yaklaşımı kabul etmiyorlar. Kendi yemeyecekleri hiç bir ürünü piyasaya sunmuyorlar. Müşterilerini dinliyorlar. Ve geleneksel bir ürün, geleneksel üretim ile şekillenen sektörlerinde bu iki genç iş insanı harikalar yaratıyorlar.

Genç kuşaklara güvenmeyen, sorumluluk vermeyen, her adımlarını takip eden, sıkça küstüren şirket sahibi ebeveynlerin özellikle izlemesini öneririm. Yollarını açarsanız hazırlar ve harikalar yaratıyorlar: Unutmayın bizler onların dünyasında yaşayan eskileriz, dünya onların dünyası, müşteriler onlarla aynı yaşta.

Güvenin, kazanın…

Aile şirketlerinde yetki ve sorumluluk devredermiş gibi yapan ve yeni kuşaklara güvenmekte sorun yaşayan aile büyükleri için önemli bir örnek Beşe Helva. Babalarının kaybettikten sonra kolları sıvayıp işe girişen ve çok başarılı olan genç ve cesur iki kardeş.

Örnek alınması gereken iki yönetici aynı zamanda Melisa ve Efe Beşe kardeşler. Mikro yönetim yerine makroya odaklanan, pazar büyüten, kaliteye odaklanan, ustalarına güvenen, açık ve net iletişim kurabilen, meraklı, okuyan ve araştıran ayakları yere basan girişimciler. Makro görünümlü mikro yöneticiler bence bir dinleyin😎

Beşe Helva’yı izlemenizi, ürünlerini denemenizi, yolunuz İzmir Kemeraltı’na düşerse iş hayatına başladıkları mağazalarını görmenizi öneririm.

Programın tamamı YouTube kanalımda keyifli seyirler, abone olmayı unutmayın…

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın