Canlı Yayın Konuğum İYTE Rektörü Prof. Yusuf Baran’dı…

TV35 ekranlarında canlı yayınlanan ‘Reel Ekonomi’ programıma İYTE Rektörü Prof. Yusuf Baran konuk oldu. Benim için özel bir gündü çünkü kendi programıma başladığım ilk yayındı. Yayını YoTube kanalımda ileyebilirsiniz. Televizyon nereden çıktı diyenler, yazının sonunda bilgi notu sizler için 😀 

İYTE İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Urla Çeşme eski yolu üzerinde, şahane konumuyla hep merak ettiğim bir kurumdu. Rektörü Prof. Yusuf Baran’ın hikayesini de en az kurum kadar merak ediyordum. 1977 Batman doğan Baran’ın öyküsünü birinci ağızdan dinleme fırsatını programım sayesinde buldum. Bir hayal kurup aşkla hayaline sarılmış bir insanın ilham veren hikayesiydi dinlediğim. Programa hasta olmasına karşın Prof. Yusuf Baran işine, hayata, hayallerine olan aşkını  anlatırken coşkuluydu. Çalışmadan, okumadan, merak etmeden olmuyor. 

Ekranlarda dizilerde verilen mesaj ise tam tersi okumak vakit kaybı, çalışmak enayilik. Kadınlar zengin bir erkek bulup rahatına bakmalı. Erkekler kolay yoldan para yapmalı. İşte size hayatın sırrı. Bu sırrı öğrenir öğrenmez boş durmadım tabi ki hemen Bill Gates’e ve Netflix’e bir yazı döşendim.

Kardeşim yazdım, ayıp değil mi, trilyon dolarlık oldun hala kitap okumak için adaya kapanıyorum diyip insanları kandırıyorsun. Bilmiyor muyuz, o koca kitapların içinde neler olduğunu, en masumu Tommiks Texas. Yemezler Bill yemezler. Öyle çok çalıştım, çok okudum, dünyaya değer veriyorum falan şov yapma. Netflix sana ne demeli, arkanda hangi güçler var açıkla!

Canlı Yayın Konuğum İYTE Rektörü Prof. Yusuf Baran’dı…

Ne gariptir ki Prof. Yusuf Baran’da hep çok çalışmaya, aşkla çalışmaya, birlikte çalışmaya, ülkemiz için dünya için çalışmaya vurgu yaptı. İlginç. En ilginç olansa aradan yüzyıllar da geçse hatırlananlar, alıntı yapılanlar, dünyayı değiştirenler hep çok okuyanlar ve çok çalışanlar. Apple Apple olana kadar günde on sekiz saat çalışan Steve Jobs’tan, memleketinden kalkıp Amerika’ya gidip karnını doyurabilmek için bir yandan yol inşaatında çalışıp bir yandan alternatif akım sistemini geliştiren Tesla gibi. Eline geçen her kuruşun yarısını kitap alıp okumaya ayıran Mustafa Kemal’den, dostlar hatırlasa yeter diyen Aşık Veysel’e kadar. 

İYTE ve Prof. Yusuf Baran’ın hayata bakış açısı tam da bu yönde çok okumak, çok çalışmak, insanlığa pozitif katkı sağlamak. Sohbetimizden aldığım notlar okulda öğrencilerin girişimci ruhlarını da destekleyen bir ekosistemin olması. Hedefin sadece Türkiye’ye değil dünyaya şekil veren öncü bir eğitim kurumu olması. Girişimcilerin, şehrin, öğrencilerin, akademisyenlerin, iş insanlarının bir arada yaşadıkları, geliştikleri, birbirlerinden öğrendikleri, paylaştıkları bir ekosistem hayali. Programı izlemenizi ve beğenirseniz paylaşmanızı öneririm. Lafı dolandırmadan, net ve düşüncelerimizi sansürlemeden yaptığımız doyurucu bir sohbetti. Umarım sizlerde Yusuf Hoca’mla sohbetimizden, bizim aldığımız kadar keyif alırsınız.   

Üniversite çağına gelen geleceğimiz meraklı gözler, hangi üniversite kararını vermeden İYTE kampüs hayatına bir göz atmanızı öneririm. 

Ege İhracatçı BirlikleriGenç İhracatçılar Konseyi’ çalışmalarına Erkan Zandar’la başladık. Kendisi en geç birlik başkanı. İlk toplantı, ikinci toplantı derken TV35 bir programda ‘Genç İhracatçılar Konseyi’ni tanıtmak istedi benden de programın moderatörlüğünü yapmamı istediler. Programı yaptık, ben kendi adıma çok eğlendim. Sonrasında TV35 iki haftada bir Murat Demircan’ın ’Reel Ekonomi’ programını dönüşümlü yapmamızı istedi. Ne yalan söyleyeyim canlı yayın, kendi programım olması düşüncesi hoşuma gitti. Ve yeni bir macera başladı.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

ob@ykut

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın